اثر محافظتی تمرین هوازی همراه با مصرف کنسانتره آب انار بر شاخص‌های آسیب قلب در زنان دیابتی نوع 2

احمد عبدی ، جواد مهربانی ، طاهره حائری ، زینب شیخ الاسلامی ، سیده مریم مصطفویان
دانشگاه آزاد اسلامی

مجله علوم تغذیه و صنایع غذایی ایران

چکیده

سابقه و هدف: شایع‌ترین و مهم‌ترین عارضه بالینی در بزرگسالان مبتلا به دیابت، بیماری قلبی عروقی می‌باشد. مطالعات نشان داده که تمرینات هوازی و انار باعث بهبود بیماری قلبی عروقی می‌شوند. هدف از این پژوهش بررسی اثر محافظتی تمرین هوازی همراه با مصرف کنسانتره آب انار  بر شاخص‌های آسیب قلب در زنان دیابتی نوع 2 می‌باشد.
مواد و روش‌ها: تعداد 33 نفر زن مبتلا به دیابت نوع 2 از شهرستان بابل انتخاب و به­طور تصادفی به چهار گروه (کنترل، کنسانتره انار، تمرین و تمرین+کنسانتره انار) تقسیم شدند. گروه­های تمرین به­مدت شش هفته، هر هفته سه جلسه (با شدت 60 تا 75  درصد ضربان قلب ذخیره و مدت 25 تا 45 دقیقه) در برنامه تمرینی هوازی فزاینده شرکت کردند. گروه­های کنسانتره انار و تمرین+کنسانتره انار، 150 میلی­لیتر کنسانتره آب انار را به مدت شش هفته (حدود ساعت 18 عصر) مصرف نمودند. دو روز قبل و بعد از اجرای پروتکل، در حالت ناشتا خون­گیری انجام شد.
یافته‌ها‌: نتایج نشان داد که میزان تروپونین T، کراتین کیناز MB و لاکتات دهیدروژناز در گروه‌های تجربی کاهش معنی‌داری داشت (به ترتیب 000/0p=، 014/0p= و 034/0p=)، در حالی که کاهش ترپونین I و کراتین کیناز فقط در گروه تمرین+ کنسانتره معنی‌دار شد (به ترتیب 048/0p= و 041/0p=).
نتیجه گیری: در مجموع می­توان گفت تمرین و کنسانتره آب انار و ترکیب این دو، باعث کاهش شاخص‌های آسیب قلبی در زنان مبتلا به دیابت نوع 2 می‌شود.
واژه‌های کلیدی: فعالیت ورزشی، مکمل گیاهی، تروپونین I و T

دانلود رایگان

VN:F [1.9.22_1171]
امتیاز شما به این مقاله
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.