اثر درمانی ترکیبی با رزوراترول، ورزشهای تناوبی و تداومی بر وضعیت استرس اکسیداتیو و التهاب در بافت قلبی موش های نر مبتلا به کبدچرب غیرالکلی

حسین مهدیان۱ ، پروین فرزانگی ۲، امین فرزانه حصاری۳
۱- دانشگاه آزاد اسلامی
۲- دانشگاه آزاد ساری ،
۳- دانشگاه آزاد ساری

مجله پزشکی نیشابور

چکیده

کبد چرب غیرالکلی (NAFLD) مهمترین اختلال مزمن کبدی می‌باشد. در این مطالعه تاثیر درمان ترکیبی با مکمل رزوراترول و تمرین ورزشی بر روی استرس اکسیداتیو و التهاب در بافت قلبی موش‌های نر NAFLD بررسی شد.
مواد و روش­‌ها
در این مطالعه تجربی، تعداد 56 موش نر به دو گروه NAFLD (49=n) و کنترل (7=n) تقسیم شدند. NAFLD با رژیم غذایی پرچرب در موش­ها القاء و سپس به 7 زیر گروه تجربی بیمار، سالین، رزوراترول (RSV)، ورزش تناوبی، ورزش تداومی، رزوراترول + ورزش تناوبی، و رزوراترول + ورزش تداومی تقسیم شدند. بیومارکرهای استرس اکسیداتیو و التهاب شامل آنزیمهای سوپراکسیددیسموتاز (SOD)، کاتالاز (CAT)، مالون دی آلدئید (MDA)، IL-10 و TNF-α در بافت قلبی موش­ها به روش ELISA اندازه گیری شد.  جهت تجزیه و تحلیل داده­ها از روش آماری ANOVA  و نرم افزار SPSS استفاده شد.
یافته‌­ها
تجویز رزوراتول به تنهایی و یا همراه با تمرین ورزشی سبب افزایش معنی­داری در میانگین آنزیم های CAT و SOD در بافت قلبی موش­ها در مقایسه با گروه­های بیمار و سالین گردید (p<0.0001)، در حالی­که که سطح MDA کاهش معنی­داری داشت (p<0.05). همچنین رزوراترول به تنهایی و یا در ترکیب با تمرین های ورزشی سبب کاهش معنی­داری در سطح TNF-α و افزایش معنی­داری در غلظت IL-10 شده بود (p<0.001).
نتیجه­‌گیری
کبد چرب غیرالکلی سبب افزایش استرس اکسیداتیو و التهاب سلول­های قلبی می­گردد. اگرچه رزوراترول به تنهایی سبب بهبود استرس اکسیداتیو و التهاب در بافت قلبی گردید، درمان ترکیبی آن با تمرین ورزشی موثرتر می­باشد.
واژه‌های کلیدی: استرس اکسیداتیو، بیماری کبد چرب غیرالکلی، تمرین ورزشی تناوبی و تداومی، رزوراترول، قلب، موش صحرایی

دانلود رایگان

VN:F [1.9.22_1171]
امتیاز شما به این مقاله
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.