تغییرات ساختاری بافت قلب در پاسخ به مکمل یاری بولدنون با و بدون عصاره الکلی میوه عناب طی یک دوره تمرین مقاومتی در رت های نر ویستار

مژگان احمدی *، آسیه عباسی دلویی، سید جواد ضیاءالحق، بهروز یحیایی
گروه تربیت بدنی و علوم ورزشی، واحد یادگار امام خمینی (ره) شهر ری، دانشگاه آزاد اسلامی، تهران، ایران

مجله فیض

سابقه و هدف: سوء استفاده از استروئیدهای آندروژنی آنابولیک (AAS) با عوارض قلبی-عروقی مرتبط است. استفاده از گیاهان دارویی در کاهش بیماری­ ها و اختلالات قلبی-عروقی نشان داده شده است. هدف از این تحقیق مطالعه تغییرات ساختاری بافت قلب در پاسخ به مکمل­ یاری بولدنون همراه با عصاره الکلی میوه عناب طی یک دوره تمرین مقاومتی در موش­ های صحرایی می­ باشد.
مواد و روش­ها: در این مطالعه تجربی تعداد 30 سر موش صحرایی نر نژاد ویستار با سن 12-8 هفته و میانگین وزن 34/9±202 گرم به ­­­طور تصادفی در پنج گروه کنترل، بولدنون، عصاره عناب+بولدنون، بولدنون+تمرین مقاومتی و بولدنون+تمرین مقاومتی+عصاره عناب تقسیم شدند. پروتکل تمرین مقاومتی شامل صعود از نردبان به ­مدت 8 هفته، 3 روز در هفته، 1 جلسه تمرین در روز و هر جلسه شامل سه ست و 5 تکرار بود. تزریق دارو یک­بار در هفته، در یک روز مقرر در عضله خلف رانی به­صورت عمیق انجام شد. پس از بیهوشی، کالبد شکافی انجام و بافت قلب برداشته شد.
نتایج: نتایج نشان داد در گروه بولدنون تخریب بافتی، پرخونی، سیتوپلاسم غیرطبیعی و هسته­ های نامشخص و پراکنده وجود دارد. در گروه بولدنون+تمرین مقاومتی بافت قلب دارای درجات زیادی از پرخونی بوده و سلول­ های عضلانی نیز مقداری غیرنرمال بودند. در گروه بولدنون و عصاره عناب مشخصات ظاهری بافت نرمال و اثرات ترمیمی نیز در بافت مشهود بود.
نتیجه­ گیری: استفاده بولدونون موجب وارد شدن آسیب به ساختار بافت قلب ­شده و تمرین مقاومتی و مصرف عصاره عناب برخی از اختلالات قلبی-عروقی (نکروز و التهاب) ناشی از مصرف استروئیدهای آنابولیک را کاهش می ­دهند.
واژه‌های کلیدی: بولدنون، بافت قلب، عناب، تمرین مقاومتی، موش های صحرایی

متن کامل مقاله رایگان

VN:F [1.9.22_1171]
امتیاز شما به این مقاله
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
تغییرات ساختاری بافت قلب در پاسخ به مکمل یاری بولدنون با و بدون عصاره الکلی میوه عناب طی یک دوره تمرین مقاومتی در رت های نر ویستار, 10.0 out of 10 based on 1 rating

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.